Post

Ergonomia miejsca pracy

 

Miejsce pracy to obszar przestrzenny w systemie pracy, w którym wykonywane są zadania robocze. Organizując ergonomię miejsca pracy, należy spełnić wymagania ekonomii, ergonomii i człowieczeństwa. Odpowiednio zorganizowane miejsca pracy gwarantują:

• ekonomicznie opłacalna wielkość produkcji (ilość);

• dostateczna jakość;

• nieznaczne koszty ogólne;

• obciążenie pracą i intensywność pracy, jaką pracownik może znieść;

• zgodność z przepisami bezpieczeństwa.

Antropometria to nauka zajmująca się proporcjami i wykorzystaniem pomiarów ludzkiego ciała. Możliwe jest wizualne określenie, a następnie zastosowanie odpowiednich wymiarów ludzkiego ciała. W ramach organizacji miejsca pracy realizowany jest cel optymalnego dostosowania przestrzennego i kształtu elementów stanowiska pracy do pracownika.

Dostosowanie miejsca pracy do osoby wymaga przede wszystkim uwzględnienia wielkości ciała ludzkiego przy obliczaniu wielkości miejsca pracy. Ponieważ rozmiary ciała mogą się znacznie różnić w zależności od osoby, miejsce pracy powinno być zaprojektowane dla określonego zakresu rozmiarów, a nie dla wielkości ciała osoby.

Wielkość i ruch ciała w stanie spoczynku zależą od długości kości, siły mięśni i tkanek oraz kształtu i mechaniki stawów. Do zorganizowania miejsca pracy niezbędna jest znajomość długości najważniejszych części ciała oraz ilości miejsca na ruch rąk i nóg.

Spójrz na swoje biuro na kilka minut i pomyśl:

• Jak często musisz wstawać od stołu, aby sięgnąć po przedmioty, których nie możesz dosięgnąć siedząc?

• Czy na biurku jest wystarczająco dużo wolnego miejsca, aby wygodnie pracować, czy jest zagracone?

• Czy klawiatura i monitor twojego komputera są dogodnie rozmieszczone, abyś mógł pracować bez wysiłku i nadmiernego zmęczenia?

• Czy masz wolne miejsce obok komputera, które możesz wykorzystać do jednoczesnej pracy z komputerem i papierami?

Na biurku powinno być wystarczająco dużo wolnego miejsca, abyś mógł wygodnie pracować. Jeśli musisz podzielić swój czas między komputer i papierkową robotę, rozważ metodę panoramiczną, która pozwala na poruszanie się między tradycyjnym biurkiem a komputerem bez wstawania. Jeśli możesz, spróbuj znaleźć stół z regulacją wysokości. Zastanów się, jak ustawić swoje biurko, aby tworzyło spójną całość z całym biurem. Jeśli chcesz ustawić stół tak, aby służył jako bariera między tobą a przyszłym gościem, to pozwoli to osiągnąć efekt dystansu psychicznego.

Większość nowoczesnych krzeseł biurowych wyposażona jest w kółka i zawiasy, co pozwala na swobodne poruszanie się po przestrzeni biurowej. Dodatkowo krzesła te wyposażone są w oparcia zapobiegające nadmiernemu obciążeniu karku i pleców. Nie próbuj podkreślać swojego statusu meblami. Krzesła powinny być funkcjonalne.

W naszych czasach prawie wszystkie rodzaje w taki czy inny sposób są związane z długotrwałym stosowaniem technologii komputerowej. Przestrzeganie prostych wskazówek podczas pracy z komputerem pomoże ci zwiększyć produktywność, zapewnić wyższy poziom komfortu oraz ochroni cię przed zmęczeniem i szkodliwymi skutkami zdrowotnymi:

Zaleca się, aby górna krawędź ekranu monitora znajdowała się na równi z oczami użytkownika. Jednak niektórzy eksperci komputerowi zwracają uwagę, że ta wysokość jest maksymalnym dozwolonym poziomem i nalegają, aby dla niektórych kategorii użytkowników ten poziom był nieco niższy, podkreślając, że ta pozycja jest znacznie wygodniejsza dla oczu i szyi. Przyjmij wygodną pozycję, zwracając szczególną uwagę na ułożenie szyi, kręgosłupa, łokci, dłoni, bioder i stóp. Staraj się nie pozostawać w tej samej pozycji przez dłuższy czas. Klawiatura powinna znajdować się pod tym samym kątem co przedramiona.