Post

Podpórka pod plecy na krzesło - jak wybrać?

 

Głównym celem każdego podparcia lędźwiowego krzesła biurowego jest wsparcie pleców i utrzymanie naturalnej krzywizny kręgosłupa podczas siedzenia. Bez odpowiedniego wsparcia nasze ciała mają tendencję do pochylania się do przodu lub garbienia się, co z czasem prowadzi do złej postawy i bólu pleców. W związku z tym dobre podparcie lędźwi jest jedną z najważniejszych rzeczy, na które należy zwrócić uwagę przy wyborze ergonomicznego krzesła biurowego.

Podłokietniki na ergonomicznych krzesłach biurowych - co musisz wiedzieć

W krześle biurowym występuje wiele rodzajów podparcia lędźwiowego, od stałego, regulowanego, po dynamiczne i zewnętrzne. Ogólnie rzecz biorąc, przy wyborze podparcia lędźwiowego fotela należy pamiętać o następujących wskazówkach:

• Głębokość odcinka lędźwiowego między 0,6 ”a 2” będzie odpowiednia dla większości użytkowników

• Kobiety mają zwykle zwiększoną krzywiznę dolnej części pleców (lordozę) i odniosłyby korzyści z wyraźniejszego podparcia lędźwiowego.

• Osoby z wyższym BMI (wskaźnik masy ciała) na ogół będą preferować wyższe podparcie lędźwiowe skierowane wyżej w plecy.

Oto 4 najpopularniejsze rodzaje podparcia lędźwiowego krzeseł biurowych na rynku oraz ich mocne i słabe strony:

Stałe wsparcie lędźwiowe

Stałe podparcie lędźwiowe odnosi się do podparcia lędźwiowego, które jest przymocowane do oparcia i nie można go w żaden sposób zmieniać ani modyfikować. Zwykle można je znaleźć na niższych lub skórzanych krzesłach biurowych.

Analiza: Stały odcinek lędźwiowy jest zwykle bardziej ergonomiczny niż brak dedykowanego podparcia lędźwiowego w krzesłach biurowych. Jednakże, ponieważ skrzywienie kręgosłupa każdej osoby jest tak samo wyjątkowe, jak odciski palców, może to przynieść efekt przeciwny do zamierzonego, jeśli odcinek lędźwiowy był ustawiony nieprawidłowo.

Regulowane podparcie lędźwi

Jak sama nazwa wskazuje, regulowane podparcie lędźwiowe pozwala na ręczną regulację okolicy lędźwiowej, aby lepiej dopasować się do krzywizny i głębokości skrzywienia kręgosłupa. Obecnie krzesła biurowe mają wiele poziomów regulowanego podparcia lędźwi:

1) Regulacja wysokości: użytkownik może regulować wysokość lub położenie podparcia lędźwiowego, aby precyzyjnie wycelować w obszar pleców.

2) Regulacja głębokości: użytkownik może kontrolować, jak bardzo podparcie lędźwi wystaje na zewnątrz.

3) Regulacja twardości: Zwykle za pomocą pokrętła, użytkownik może kontrolować twardość lub miękkość podparcia lędźwiowego.

Dynamiczne wsparcie lędźwiowe

Ten rodzaj podparcia lędźwiowego automatycznie dostosowuje swoją głębokość i twardość w zależności od postawy, zapewniając stałe wsparcie przez cały czas. Dynamiczne podparcie lędźwi można znaleźć na niektórych wysokiej klasy krzesłach.

Analiza: Dynamiczne podparcie lędźwiowe może być bardzo korzystne, gdy jest prawidłowo wdrożone, ponieważ automatycznie dostosowuje się do ciągłych zmian w plecach podczas siedzenia. Na niektórych krzesłach, całe oparcie reaguje na zmiany postawy, podczas gdy na innych, trzyczęściowe oparcie dostosowuje się oddzielnie do różnych części pleców.

Zewnętrzne wsparcie lędźwiowe

Wreszcie istnieje zewnętrzne podparcie lędźwiowe w postaci poduszki. Wiele foteli do gier w dzisiejszych czasach zawiera zewnętrzną poduszkę lędźwiową i pod głowę jako niedrogą alternatywę dla wbudowanej części lędźwiowej. Istnieją również dedykowane poduszki lędźwiowe, które można dokupić samodzielnie do dowolnego krzesła biurowego.

Analiza: Większość zewnętrznych poduszek lędźwiowych, które są dostarczane z krzesłami do gier, to po prostu tanie poduszki, które niewiele pomagają w podtrzymaniu pleców i najlepiej je wyrzucić. Z drugiej strony, dedykowane poduszki podparcia lędźwi mogą być bardzo ergonomiczne, dostępne w różnych rozmiarach i kształtach, aby dopasować się do typu ciała. Na przykład dla osób z bólem krzyża stwierdzono, że zewnętrzna poduszka z wycięciem wokół tylnej tkanki miednicy obiektywnie pomogła zwiększyć komfort.

Zobacz podpórki pod plecy na fotel biurowy w sklepie Alibiuro.pl: https://alibiuro.pl/podporka-pod-plecy