Post

Czy warto kupić podnóżek biurowy?

Wielu pracowników biurowych odczuwa zmęczenie, a nawet ból w dolnej części pleców i nóg do południa. Wynika to przede wszystkim z siedzącego trybu życia i niewłaściwej organizacji miejsca pracy. Jednocześnie tą kwestie ochrony pracy można rozwiązać stosunkowo szybko i niedrogo. Dość często, mówiąc o ergonomii miejsca pracy, mamy na myśli jedynie wygodny stół i krzesło biurowe zapewniające odpowiednią postawę. Tymczasem prawidłowe ustawienie stóp jest również jednym z elementów zapewniających wysokie standardy ochrony pracy.

Prawidłowy i wygodny podnóżek powinien działać w następujący sposób

• Podnosić stopy, zapewniając stabilne wsparcie i poprawiając krążenie krwi w kończynach dolnych;

• Podnosić krzesło biurowe i co najważniejsze podłokietniki, które zapewnią prawidłową postawę podczas pracy przy biurku komputerowym;

• Wyeliminować efekt „przewracania się” na stole i wsuwania nóg pod siebie podczas pracy, dostosowując kąt ustawienia stojaka do swojego komfortu.

Sam podnóżek powinna cechować:

• Regulacja wysokości w dwóch lub trzech stałych pozycjach;

• Regulacja kąta nachylenia do 30 O ;

• Zgodność z przepisami sanitarno-epidemiologicznymi

• Rowkowaną powierzchnię, aby złagodzić zmęczenie nóg;

• Swobodnie poruszająca się powierzchnia, która stymuluje krążenie krwi poprzez ruchy obrotowe nóg;

• Wentylowana powierzchnia, pozwalającą na dostarczenie zimnego, ciepłego i gorącego powietrza w zależności od pory roku i pragnienia.

Zalety podnóżków

Organizując miejsce pracy, musisz obliczyć średni czas pracy w pozycji siedzącej. Jeśli planujesz pracować dłużej niż 4 godziny w pozycji siedzącej, będziesz potrzebować ergonomicznego fotela komputerowego z kontrolą postawy dzięki wyraźnemu podparciu lędźwi. A jeśli gonią cię terminy i musisz pracować 24 godziny na dobę, 7 dni w tygodniu, są też dodatkowe akcesoria. Najważniejsze z nich to podnóżek stołu oraz podstawka do monitora lub laptopa do regulacji wysokości ekranu.

Standardowa wysokość siedziska w krześle to 45-55 cm, jednak doświadczenie pokazuje, że podstawowa regulacja wysokości krzesła ergonomicznego jest wystarczająca dla osób o wzroście od 175 do 185 cm, przy wzroście użytkownika poniżej 170 cm krzesełko można ustawić nawet w najniższej pozycji i dalej czuć się niekomfortowo. W takim przypadku stopy nie sięgają podłogi, a nogi w okolicy podkolanowej są ściśnięte przez siedzenie. Podnóżek w ten sposób nie tylko odciąży mięśnie i kość ogonową, ale także pozwoli usiąść nieco wyżej.

Siedzenie dokładnie pod długotrwałym obciążeniem statycznym to stres dla organizmu. Zawsze powinieneś szukać wygodnej, zrelaksowanej pozycji, bez utraty prawidłowego wygięcia pleców. Stąd zasadą jest patrzenie na drogę dokładnie na wysokości oczu, jazdę z rozluźnionymi plecami i odchylanie kolan pod kątem do 100-120 stopni. Czasami intuicyjnie to rozumiemy i „ześlizgujemy się” z niewygodnych krzeseł. Aby do tego nie dopuścić, potrzebujemy dobrych krzeseł i odpowiednich ergonomicznych podpór.

Główną zasadą jest podniesienie całej pięty i stopy do poziomu pedałów. Jak w ławkach szkolnych. W tym celu powstało wiele urządzeń, które są dostępne na rynkach. Podnóżek możesz wykorzystać także w pracy w domu. Zwłaszcza jeśli spędzasz wiele czasu na grach komputerowych lub też po prostu pracujesz w domu. Dzięki niemu odpocznie nie tylko twój kręgosłup, ale też kość lędźwiowa oraz paradoksalnie – głowa. Przyjmując złą postawę bardzo szybko odczujesz zmęczenie także psychiczne, co sprawi, że praca stanie się dla ciebie męczarnią, a tym samym stracisz wydolność.

Zobacz podnóżki w ofercie Alibiuro: https://alibiuro.pl/podnozek