Post

Sprężone powietrze do laptopa – jakie wybrać?

 

Dzięki sprężonemu powietrzu możesz samodzielnie i szybko wyczyścić komputer z zanieczyszczeń mechanicznych. Usuwanie kurzu bez uszkodzenia komputera innymi metodami jest dość trudne. Używanie sprężonego powietrza oszczędza czas i zmniejsza koszty konserwacji.

Jak to działa?

To metalowa puszka, która wygląda jak puszka aerozolu, w której znajduje się sprężone powietrze. Ciśnienie wewnątrz puszki jest wyższe od atmosferycznego. Często do wkładu dołączana jest rurka, za pomocą której można bardzo dokładnie ukierunkować przepływ powietrza.

Do czego służy sprężone powietrze?

Sprężone powietrze jest używane do różnych zastosowań. Znajduje zastosowanie w układach hamulcowych, urządzeniach pneumatycznych i nurkowaniu. W przypadku sprzętu komputerowego sprężone powietrze służy do czyszczenia wentylatorów i wewnętrznych części komputerów. Sprężone powietrze może usunąć kurz i inne zabrudzenia z komputera.

Jak czyścić sprężonym powietrzem?

Odłącz urządzenie od zasilania przed użyciem sprężonego powietrza. Niech ostygnie. Następnie należy go wynieść na zewnątrz i przedmuchać kierując strumień powietrza w taki sposób, aby wszystkie cząsteczki kurzu zostały wyrzucone na zewnątrz obudowy. Wielu użytkowników zastanawia się, jak oczyścić laptopa lub komputer i często znajduje sprzeczne informacje w Internecie. Dlatego, aby zapewnić maksymalne bezpieczeństwo sprzętu, należy kierować się wyłącznie radą profesjonalistów.

Uwaga! Niewiele osób wie na przykład, że czyszczenie laptopa lub komputera nie powinno odbywać się podczas deszczowej, lub bardzo mokrej pogody. Jeśli wilgoć dostanie się do wnętrza obudowy podczas czyszczenia, może to spowodować zwarcie i uszkodzenie urządzenia po złożeniu i włączeniu. Sprężone powietrze należy rozpylać w krótkich seriach z odpowiedniej odległości. Odległość między cylindrem a urządzeniem powinna wynosić 15-20 cm. Na samym początku wentylatory należy wyczyścić, gdyż gromadzi się tam większość kurzu. Dobrym pomysłem jest trzymanie wirników podczas dmuchania, aby zapobiec zbyt szybkiemu obracaniu się wentylatora i uszkodzeniu łożyska lub silnika.

Nie kieruj sprężonego powietrza bezpośrednio na obracające się części. Po wyczyszczeniu wentylatorów należy przystąpić do czyszczenia płyty głównej i na samym końcu wnętrza obudowy. Jeśli brud mocno przywiera do wentylatorów, można go zebrać za pomocą patyczka higienicznego lub miękkiej, niestrzępiącej się szmatki.

Czy sprężone powietrze może uszkodzić twój komputer?

Niewłaściwe użycie sprężonego powietrza może spowodować uszkodzenie mikroczipów komputera. Dzieje się tak najczęściej, gdy strumień powietrza kierowany jest bezpośrednio na poruszające się elementy lub ze zbyt bliskiej odległości. Konieczne jest również odpowiednie ukierunkowanie przepływu powietrza. Kurz nie powinien osadzać się w odległych zakamarkach. W przyszłości może to doprowadzić do przegrzania urządzenia. Nie czyść również komputera, gdy jest jeszcze ciepły.

Jak wybrać sprężone powietrze?

Chociaż na rynku można znaleźć wielu różnych producentów, proces produkcji jest bardzo podobny. Przy dużym wyborze należy preferować model, do którego przymocowana jest tuba. Pozwoli to na dokładniejsze wykorzystanie sprężonego powietrza. Ponadto powietrze musi być zaprojektowane specjalnie dla elektroniki. Nie może zawierać freonu ani innych gazów i musi być bezwonny.

Kolejny fundamentalnie ważny punkt przy wyborze - gaz wewnątrz butli musi być niepalny. Palne spraye, do których zalicza się na przykład propan, są kategorycznie niekompatybilne ze złożonym sprzętem, płytkami drukowanymi i inną elektroniką. Jeśli używasz sprayu regularnie i postępujesz zgodnie z zaleceniami, jeden wystarczy na około 10 czyszczeń.