Post

Jaką mysz komputerową wybrać?

Myszy komputerowe różnią się nie tylko kolorami i wzorami. Jedną z głównych różnic między modelami jest zasada działania. Sercem każdej myszy komputerowej jest czujnik kontrolujący ruch powierzchni. Zasada ich działania jest do siebie podobna, tylko konstrukcja czujnika jest inna. Myszy optyczne działają na standardowej diodzie LED, podczas gdy urządzenia laserowe są wyposażone w specjalny nadajnik podczerwieni.

Jak działają różne typy myszy?

Czujnik optyczno-LED składa się z emitera, specjalnego czujnika i mikroukładu, który rejestruje prędkość i kierunek ruchu myszy komputerowej. Działa to tak:

• Dioda LED, umieszczona w górnej części urządzenia pod kątem do podstawy, tworzy jasne cienie w mikrochropowatości zastosowanej powierzchni: dywan, drewno, plastik.

• Czujnik mini-kamery rejestruje płaszczyznę roboczą z wysoką częstotliwością - od 1 kHz wzwyż.

• Zainstalowany mikroukład odczytuje każdą odebraną ramkę, konwertując jej przemieszczenie na układ współrzędnych ruchu myszy.

W niedrogich urządzeniach stosowane są czerwone diody LED. Wynika to z niskiej ceny takich emiterów oraz dużej czułości fotodetektorów krzemowych na zakres częstotliwości promieniowania w granicach 660 nanometrów. W drogich modelach można zastosować diody LED o innych kolorach, w tym widma niewidoczne dla oka.

W myszach laserowych podświetlenie tworzy laserowa dioda podczerwieni. Cienka wiązka jest przesyłana przez czujnik bezpośrednio do procesora. Promieniowanie podczerwone umożliwia precyzyjne ogniskowanie na płaszczyźnie o drobniejszych nieregularnościach, niż urządzenie może dostrzec przy użyciu konwencjonalnego źródła światła.

Myszy laserowe i optyczne: główne różnice

Od dawna uważano, że myszy optyczne są idealne do użytku biurowego, podczas gdy myszy laserowe są bardziej odpowiednie dla graczy i projektantów. Jednak z biegiem czasu optyczne modele praktycznie dogoniły swoich „konkurentów” we wszystkich cechach: mają również wysoką rozdzielczość, dużą dokładność i szybkość reakcji. Jednak cechy konstrukcyjne pozostały takie same i to jest powód ich głównej różnicy. Myszy laserowe są znacznie obojętniejsze na jakość powierzchni. Jeśli musisz pracować w „warunkach terenowych”, przesuwając myszkę po kartce papieru, potem na wypolerowanym stole, to laser będzie miał wielką przewagę nad optyką. Mysz z diodą LED nie zapewni płynnego ruchu, na przykład na błyszczącej powierzchni: kursor „podskoczy”.

Która mysz jest lepsza: inne różnice

Dla tych, którzy lubią zagłębiać się w istotę, przyjrzyjmy się bardziej szczegółowo cechom. Możesz być przekonany, że myszy laserowe są znacznie bardziej „zaawansowane”, ale czy to naprawdę takie ważne?

Myszy optyczne LED średniej klasy mają rozdzielczość od 800 do 1600 dpi, podczas gdy dobre myszy do gier mają regulowaną rozdzielczość od 200 do 3200 dpi. Manipulatory z czujnikiem laserowym obejmują zakres 1200-16000 dpi.

Rozdzielczość optymalna dla większości komputerów PC, laptopów, pozwalająca na pracę bez opóźnień – to 800 dpi. To właśnie ten wskaźnik posiadały pierwsze myszy kulkowe, dziś pozostaje on minimum. Jeśli kupujesz mysz do pracy w biurze, nie ma znaczenia, czy jest to mysz optyczna, czy laserowa. Czas reakcji myszy to kolejny ważny parametr, przede wszystkim dla graczy. Nie zależy to w żaden sposób od typu myszy: modele biurowe mogą mieć odpowiedź rzędu 10 ms, modele gamingowe - 1 ms.

Myszy laserowe mają dobrą prędkość. Zasadniczo prędkość zależy od rozdzielczości czujnika, rozmiaru i rozdzielczości monitora. Na przykład przy tej samej rozdzielczości czujnika prędkość ruchu na monitorze FHD i 4K będzie inna. Jeśli jesteś profesjonalnym graczem na dużym monitorze 4K, przyda się mysz laserowa o rozdzielczości 1600 dpi i wyższej.